ЗАПАСИ І ВИДОБУТОК ЕНЕРГОРЕСУРСІВ УКРАЇНИ

Деякі фахівці в галузі геологорозвідки і видобутку нафти, особливо в 1970-х і 1980-х роках, відстоювали теорії швидкого виснаження запасів нафти з-за їх природною истощаемости, що могло б створити значний дефіцит енергії для людської цивілізації. Найбільш популярною серед них була спірна теорія американського геофізика М. Кінга Хабберта, який передбачив, що видобуток нафти досягне свого піку в 2000 році з швидким падінням в наступні роки. Однак аналіз статистичних даних не підтверджує цю теорію. Наприклад, світові доведені запаси нафти в 2006-2016 рр. збільшилися з 195,8 млрд тонн до 240,7 млрд тонн або на 23%, збільшившись з 1996 р. на 48%. Таке зростання доведених запасів дозволив збільшити світову видобуток нафти на 10,5% за останні 10 років — до 4 382,4 млн тонн в рік. На сьогоднішній день світові ринки забезпечили запаси нафти на найближчі 50,6 років.

Заслуговують згадки видатні досягнення нафтової промисловості США за останнє десятиліття. За цей період доведені запаси нафти в цій країні виросли більш ніж на 3 млрд тонн або на 63%, досягнувши рівня 1972 року. Це дозволило Сполученим Штатам в короткі терміни повернути собі лідерство серед найбільших гірничодобувних країн світу. Ці результати стали можливими завдяки ефективному застосуванню горизонтального буріння та гідророзриву пласта, що сприяло швидкому збільшенню видобутку сланцевої нафти детальніше з цією інформацією можна ознайомитися на офіційному сайті Української Енергетичної Біржі www.ueex.com.ua/auctions/gas-cost-calculator/.

Безпека світових ринків енергоресурсів

Сьогодні можна з упевненістю сказати, що доведені світові запаси нафти можуть забезпечити безпеку світових ринків, а нафтогазові компанії можуть оперативно реагувати на коливання цін і попиту. Однак розподіл доведених запасів характеризується регіональними відмінностями. Наприклад, на країни ЄС припадає лише 0,3% світових запасів нафти, у той час як країни Близького Сходу мають більш ніж 47% запасів нафти. При цьому на ЄС-28 припадає 13,9% світового попиту, а на Близький Схід – тільки 9,5%.

70% світових доведених запасів нафти належить ОПЕК. Після включення важкої нафти з венесуельського Пояса Оріноко в офіційну міжнародну статистику, Венесуела має найбільший обсяг доведених запасів нафти в світі. Станом на 2016 рік доведені запаси нафти Венесуели склали 47 млрд тонн, що на 10,4 млрд тонн (або на 28%) більше, ніж у Саудівській Аравії. В першу п’ятірку країн за запасами нафти також входять Канада, Іран і Ірак.Росія, яка входила в трійку найбільших світових виробників нафти за останнє десятиліття, займає лише шосте місце (15 млрд тонн доведених запасів).